Czym jest stawka WIBOR

Czym jest stawka WIBOR
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

finanse (23)WIBOR – inaczej Warsaw Interbank Offer Rate, to oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym, ustalane w każdy dzień roboczy o godzinie 11:00. Jest wyznaczany dla następujących okresów: ON, TN, SW, 2, 1M, 3M, 6M, 9M, 1Y, czyli na 1 dzień, na 1 dzień począwszy od jutra, na tydzień, na dwa tygodnie, na 1 , 3, 6, 9 miesięcy oraz 1 rok. WIBOR 1M wynoszący 1,65% oznacza, że jeden bank drugiemu jest skłonny udzielić pożyczki na 1 miesiąc, z oprocentowaniem 1,65%.

Dla zwykłego zjadacza chleba są to wartości niedostępne. Nawet stosunkowo tanie kredyty hipoteczne zakładają marżę ( czyli dodatkowy zarobek banku ) na poziomie ok. 2%. Pozwala to bankowi z jednej strony zaproponować klientom depozytowym ciekawe warunki lokat, a z drugiej strony, pożyczać pozyskane w ten sposób pieniądze, z zarobkiem który umożliwia wypracować zysk oraz pokryć ewentualne ryzyko niespłacalności.

O ile w wypadku kredytów długoterminowych, jak na przykład hipoteczne, bank podaje oprocentowanie w formie WIBOR+marża, o tyle w wypadku kredytów gotówkowych koszt odsetek jest podawany jako wartość całkowita. Trudno w takiej sytuacji oszacować, jaka jest rzeczywista marża banku.

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy w Piasecznie usługi rachunkowe są na wysokim poziomie i dobrej cenie?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Polecamy:

  • Doradca kredytowy

    Aktualna oferta kredytowa banków jest bardzo bogata. Zaczynając od ofert krótkoterminowych na niewielkie kwoty po kredyty hipoteczne na okres trzydziestu lat. Laik nieobeznany w kwestiach finansów może dostać zawrotów głowy. Jednak nie jest w potrzebie sam – z pomocą przychodzi doradca kredytowy. Osoba niezależna, której zadaniem nie jest namówić klienta na kredyt, który przyniesie najwięcej…

    Read more
  • Usługi księgowe Wrocław

  • Szkolenia biznesowe

  • Firmy w Krakowie

  • Powiernictwo inwestycyjne