Czym jest stawka WIBOR

Czym jest stawka WIBOR
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

finanse (23)WIBOR – inaczej Warsaw Interbank Offer Rate, to oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym, ustalane w każdy dzień roboczy o godzinie 11:00. Jest wyznaczany dla następujących okresów: ON, TN, SW, 2, 1M, 3M, 6M, 9M, 1Y, czyli na 1 dzień, na 1 dzień począwszy od jutra, na tydzień, na dwa tygodnie, na 1 , 3, 6, 9 miesięcy oraz 1 rok. WIBOR 1M wynoszący 1,65% oznacza, że jeden bank drugiemu jest skłonny udzielić pożyczki na 1 miesiąc, z oprocentowaniem 1,65%.

Dla zwykłego zjadacza chleba są to wartości niedostępne. Nawet stosunkowo tanie kredyty hipoteczne zakładają marżę ( czyli dodatkowy zarobek banku ) na poziomie ok. 2%. Pozwala to bankowi z jednej strony zaproponować klientom depozytowym ciekawe warunki lokat, a z drugiej strony, pożyczać pozyskane w ten sposób pieniądze, z zarobkiem który umożliwia wypracować zysk oraz pokryć ewentualne ryzyko niespłacalności.

O ile w wypadku kredytów długoterminowych, jak na przykład hipoteczne, bank podaje oprocentowanie w formie WIBOR+marża, o tyle w wypadku kredytów gotówkowych koszt odsetek jest podawany jako wartość całkowita. Trudno w takiej sytuacji oszacować, jaka jest rzeczywista marża banku.

Podobne wpisy o gospodarce oraz biznesie:

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy w Piasecznie usługi rachunkowe są na wysokim poziomie i dobrej cenie?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Polecamy:

  • Elektroniczny obieg faktur

    Zmniejszanie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa to, oprócz wykonywania swojej podstawowej działalności, jedno z ważniejszych zadań kadry zarządzającej. Aby tego dokonać można stosować wiele różnych rozwiązań takich jak cięcia personalne, optymalizacja produkcji itd. Istnieje również inny, bardzo skuteczny, jednak ciągle mało rozpowszechniony sposób na zmniejszenie kosztów działalności firmy. Jest nim wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów w przedsiębiorstwie. Żeby…

    Read more
  • Pozycjonowanie priorytetem dzisiejszego biznesu

  • Kasy pancerne

  • Darmowe chwilówki ranking

  • Utrzymywanie hal magazynowych